Meczowa, a może replika? Jakie są rodzaje koszulek?

Meczowa, a może replika? Jakie są rodzaje koszulek?

Jak pewnie zauważyliście w opisach/tytułach na naszej stronie są różne rodzaje koszulek. 

Jak je rozróżniamy i czym różni się koszulka meczowa od repliki? Od koszulki kibica? Czy od koszulki produkcyjnej? Czy każda koszulka meczowa to koszulka w której piłkarz wystąpił w meczu i możemy o niej mówić, że jest "noszona"? Czy każdy autograf powinien być potwierdzony certyfikatem i czy zdarzają się podróbki?

Postaram się wytłumaczyć to poniżej.

Koszulka kibica

Dla kolekcjonerów stanowią zazwyczaj najmniejszą wartość, są najtańszą i odwzorującą najmniej oryginalnych szczegółów wersją koszulek z danego sezonu, lub wręcz są zupełnie inne i produkowane z jakiejś okazji (np. rocznicy powstania klubu itd). Koszulki kibica produkowane są z najtańszego materiału przypominającego tylko z założenia ten sportowy (oddychający), są też stosunkowo tanie. Często koszulki kibica mają "czyste plecy", oficjalne sklepy nie proponują personalizacji tych koszulek. Czasami jak na zdjęciach poniżej personalizacja jest stała i spowodowana jest jakąś okazją (30 lecie klubu). Koszulki kibica najczęściej produkowane są przez federacje piłkarskie czyli są to koszulki reprezentacji krajów.
Oficjalne sklepy klubowe proponują je w cenie maksymalnie 80-150 zł.

przykład koszulki kibica poniżej

  210204koszulka266.jpg

Koszulka replika

To najszerszy temat jeśli chodzi o koszulkowe zbiory. Koszulka replika to często koszulka identyczna jak ta meczowa, różniąca się jednak rodzajem materiału z jakiego jest zrobiona. Oficjalne sklepy klubowe wypuszczają takie koszulki dając też możliwość pełnej personalizacji prywatnej (swoje imię lub nazwisko) oraz oczywiście zawodniczej (nazwisko zawodnika), jest możliwość wybory także pełnego ologowania koszulki z patchami (logotypami na rękawkach) włącznie.

Koszulki repliki często są mylone z meczowymi. Jak je odróżnić? Przede wszystkim każda koszulka replika będzie miała metkę w środku (w tych meczowych często są wycinane lub produkowane odrazu bez metek aby nie przeszkadzały piłkarzom), aby odróżnić replikę od tej meczowej należało by porównać rodzaj materiału z jakiej jest wyprodukowana jedna i druga. O ile w koszulkach topowych klubów europejskich czy nawet krajowych będzie to proste o tyle przy koszulkach mniejszych klubów nie będzie to takie proste. Dlaczego?

Często (stety albo niestety) koszulki repliki mniejszych klubów nie różnią się absolutnie niczym jeśli chodzi o materiał z jakiego jest wyprodukowana koszulka. Wynika to z prostej przyczyny: umowy z partnerami technicznymi podpisywane są na zakup określonej liczby koszulek nazwijmy to meczowych, czyli takich w jakich piłkarze będą występowali na boisku. Zazwyczaj są to liczby >1000 albo i więcej. Mniejsze kluby oczywiście nie potrzebują takiej ilości koszulek dla I czy II drużyny, czasami drużyny juniorskie także nie zużyją takich ilości. Dlatego też koszulki te sprzedawane są w oficjalnych punktach sprzedaży, często z pełnym brandingiem, dlatego też odróżnienie np. koszulki repliki od koszulki meczowej często jest praktycznie niemożliwe, może różnić się malutkim szczegółem takim jak "logotyp ekstraklasy na numerze" albo jakiś inny logotyp, którego zabrakło w sklepowej wersji.

Koszulki repliki występują w pełnej rozmiarówce, dlatego też jest to jeden ze sposobów aby odróżnić klubową, super wykonaną replikę od meczówki. Jeśli wiemy, że piłkarz ma 160 cm wzrostu, a w sprzedaży pojawia się koszulka opisana jako meczowa z jego nazwiskiem w rozmiarze L czy XL to wiadomo już, że coś jest nie tak.

Koszulki repliki często też występują bez pełnego brandingu zarówno jeśli chodzi o logotypy, patche na rękawach, oznaczenia ligi, rozgrywek a na nazwisku czy numerze kończąc.

Koszulki repliki są zdecydowanie wyżej jeśli chodzi o wartość kolekcjonerską niż koszulki kibica, ale oczywiście niżej niż koszulka meczowa, a o "granej meczowej" nie wspominając.

Oficjalne sklepy oferują koszulki repliki w cenie od 150 do około 400 zł.

Poniżej przykłady piłkarskich replik.

         

Koszulka meczowa

Najbardziej ceniona przez kolekcjonerów, a jeśli jeszcze jest to koszulka "grana" czyli taka w której występował piłkarz na boisku to znacznie podnosi jej wartość. Są oczywiście kolekcjonerzy, którzy deklarują iż nie zbierają takich trykotów, jednak bez wątpienia każdy zdaje sobie sprawę z tego że tego rodzaju koszulka ma dużą wartość, zarówno finansową jak i sentymentalną.

Koszulka meczowa zazwyczaj wykonana jest z najwyższej jakości materiału, posiada często obszary dodatkowo wentylowane. Bardzo często albo nie posiadają takie koszulki metek (w przypadku starszych modeli) albo metki są prasowane/nadrukowywane na wewnętrznej stronie. Oczywiście ma to związek z komfortem tak wymaganym przez profesjonalnych zawodników.

Tak jak pisałem powyżej, koszulka meczowa w przypadku klubów z niższej półki nie musi znacznie, bądź nawet wcale, różnić się od repliki dlatego też ważna przy tego rodzaju koszulkach jest jej historia. Jeśli koszulkę proponuje poważna strona (nie skromnie pisząc - taka jak ta), poważny kolekcjoner, który jest szanowany w środowisku i wiadomo, że ma bądź miał kontakty możemy być pewnie i zaufać, że nie będziemy oszukani. 

Koszulki meczowe dzielą się jeszcze na grane oraz na przygotowane do meczu. Grane - wiadomo, piłkarz występował w niej w jednym bądź nawet w kilku / kilkunastu meczach. Tak to możliwe, że w kilkunastu - znam piłkarzy, którzy nie byli skorzy do zmieniania, rozdawania koszulek i potrafili prawie całą rundę rozegrać w jednej koszulce :) Na koszulkach meczowych granych często widoczne są jeszcze ślady meczowe, zabrudzone trawą, błotem (no chyba, że są uprane po spotkaniu).

Koszulki przygotowane do meczu to zazwyczaj koszulki przygotowane jako drugie (każdy zawodnik musi mieć koszulkę tzw. rezerwową aby w razie np. zabrudzenia krwią/rozerwania można ją było zamienić), albo są to koszulki od zawodników rezerwowych, siedzących w danym meczu na ławce bądź nawet nie łapiących się do meczowej osiemnastki.

Koszulki takie są także bardzo dużo warte, posiadają dużą wartość kolekcjonerską i często równie wysoką sentymentalną.

Na koszulkach meczowych również bardzo często pojawiają się autografy zawodników, jednak koszulki meczowe zarówno te grane jak i przygotowane do meczu często nie posiadają certyfikatów na autografy, pochodzą zazwyczaj z "łowów kibiców" po meczu i nie ma wtedy możliwości na uzyskanie takiego certyfikatu.

Na stronie www.KoszulkiMeczowe.pl staramy się aby ofertę stanowiły przede wszystkim koszulki meczowe zarówno grane jak i PDM (przygotowane do meczu). Aktualna oferta to ponad 80% takich trykotów. Koszulki meczowe grane i PDM występują tylko w rozmiarach odpowiednich do tego jakiego to zawodnika koszulka. Często występują w wersjach indywidualnych np. slim fit itp, których na próżno szukać w przypadku replik.

NIE UZNAJĘ koszulki jako meczowej gdy nie ma pełnego brandingu. Może to dość mocne stwierdzenie, ale dla mnie koszulka meczowa to minimum taka jak przygotowana do meczu, czyli taka, którą w każdej chwili mógł założyć piłkarz i wystąpić na zielonej murawie. W tym miejscu każda koszulka bez brandingu np. na plecach - nawet jeśli materiał i wszystko inne będzie się zgadzało automatycznie wędruje do działu repliki.

Koszulki meczowe często są niedostępne w oficjalnych sklepach klubowych bądź sklepach reprezentacji, a jeśli już tam trafiają często są w limitowanych ilościach albo np. tylko wersje domowe bez wyjazdowych i kosztują od 500 zł w górę.

Oto trzy przykłady koszulek meczowych granych.

    

      

Inne rodzaje koszulek, które znajdziesz na naszej stronie to np. koszulki produkcyjne lub okolicznościowe.

Jeśli chodzi o koszulki "produkcyjne" to są to koszulki wykonane tak jak meczowe PDM, czyli w najwyższej (dostępnej dla danego producenta) technologii. Mamy kilka takich koszulek, na chwilę pisania tego tekstu (kwiecień 2021) są to koszulki marki TICO przygotowane dla Korony Kielce. Skąd one się wzięły? Jak pewnie wiedzą wszyscy raz na jakiś czas każdy klub ma możliwość zmiany tzw. sponsora technicznego czyli mówąc wprost zmianę dostawcy sprzętu sportowego. Dzieje się to średnio co 2-3 lata. Oczywiście nie musi do tego dochodzić i często klubu współpracują z jednym producentem/dostawcą przez kilkanaście lat. W przypadku wspomnianych koszulek są to właśnie propozycje od marki TICO dla Korony Kielce, ostatecznie nie doszło do podpisania umowy z tą marką, ale koszulki pozostały...są niewątpliwie wielkim rarytasem dla kolekcjonerów ponieważ nie ma nigdzie drugich takich.

Koszulki okolicznościowe także ciężko zaliczyć do żadnej z powyższych kategorii. Nie uważam za takie koszulek kibica wykonanych na np. rocznicę powstania klubu i sprzedawanych w sklepie kibica. Koszulki okolicznościowe to wydania często jednostkowe, unikalne lub naprawdę w niewielkich ilościach sztuk i odznaczające się szczególną wyjątkowością. W ofercie www.KoszulkiMeczowe.pl jest np. wyjątkowa koszulka Grzegorza Piechny wręczona mu z okazji otrzymania tytułu Najlepszego Piłkarza w historii klubu wybieranego z okazji 40 lecia powstania Korony Kielce. Takich koszulek wyprodukowanych zostały tylko trzy sztuki: jedną ma Grzegorz Piechna, druga została w klubie, a trzecia jest właśnie tutaj. Podobny przykład to koszulka wyprodukowana przez Lecha Poznań i nie było by w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że jest to koszulka...Korony Kielce. Koszulka Korony z metką...Lech Poznań :) Jest do tego specjalna historia o której przeczytacie na stronie produktu.

   

Mam nadzieje, że te kilka zdań pozwoliło Wam zrozumieć delikatnie zawiły świat Koszulek Meczowych.

Oczywiście być może dla Was takie oznaczenia nie mają żadnego znaczenia i liczy się tylko koszulka jako koszulka! Takie zachowania też ogromnie szanujemy i zgadzamy się z nimi.

Życzymy udanych łowów na www.KoszulkiMeczowe.pl i w razie pytań służymy pomocą i radą, piszcie na kontakt@koszulkimeczowe.pl

All comments

Leave a Reply

Product added to compare.